Skip to main content

Jeśli posiadasz urządzenia mobilne, to prawdopodbnie je przenosisz w różne miejsca. Jak zapewne wiesz możesz z niego korzystać wszędzie, właśnie dzięki temu, że posiada baterię. To od niej wszystko zależy. To, że Twój laptop długo wytrzymuje bez ładowania jest właśnie zasługą baterii. To, że nie wytrzymuje bez ładowania, też jest jej zasługą. Jednak Ty, jako użytkownik możesz na to wpłynąć. Możesz sprawić, że Twoja bateria wytrzyma znacznie dłużej niż kiedykolwiek przedtem. Jeżeli tylko zaczniesz świadomie tym sterować. Oto kilka banalnych rzeczy, które możesz zrobić już teraz, by przedłużyć czas pracy Twojego komputera na jednym ładowaniu.

1. Zmniejsz jasność ekranu
Całkiem logiczne, prawda? Praca na maksymalnie rozjaśnionym ekranie może i jest komfortowa, szczególnie kiedy mocno świeci słońce. Jednak często lekkie przyciemnienie o jedną czy dwie wartości wcale nie zrobi Ci takiej różnicy, a baterii pomoże. Pamiętajmy tylko, by nie popadać w skrajności. Za bardzo przyciemniony ekran wpływa szkodliwie na nasz wzrok, który chyba jest ważniejszy.

2. Wyłącz autostart niepotrzebnych programów
Wiele aplikacji, których używasz, jest domyślnie ustawiona na samodzielne uruchamianie się wraz ze startem komputera. Jest to zbędne, bo mnóstwo z nich wcale nie jest Ci od razu potrzebna. Jeśli będziesz czegoś potrzebował, to sam sobie włączysz. A wyłączając tą funkcję we wszystkich niepotrzebnych programach, nie dość, że sprawisz, że Twój laptop uruchomi się szybciej, to zaoszczędzisz dodatkowego wysiłku swojej baterii. Jeśli zgadzasz się, że jest w tym sporo sensu, oto instrukcja:
– wejdź w menu 'Start’
– wybierz polecenie 'Uruchom’
– kliknij na zakładkę 'Uruchamianie’ – tutaj dokładnie zobaczysz, które aplikacje pozwalają sobie na włączanie się bez Twojej prośby
– odznacz wszystkie aplikacje, które uznasz za zbędne
– kliknij 'OK’
– zrestartuj komputer i gotowe

3. Odłącz nieużywane urządzenia
Wierz lub nie, ale wszystko co podpiąłeś do komputera pochłania energię. Może to być pendrive, adapter Bluetooth czy może czujnik bezprzewodowej myszki, która została w domu 100 kilometrów stąd. Jak widzisz nie ma sensu tego wszystkiego trzymać.

4. Korzystaj z trybu oszczędzania energii
Jeśli pozwolisz komputerowi, to sam się o siebie zatroszczy. Wystarczy, że włączysz systemowy tryb oszczędzania energii. Taki tryb ma na celu obniżenie taktowania podzespołów, poziomu jasności czy sterowania wygaszaczem, kiedy nie korzystasz z urządzenia. Dzięki temu zauważysz, że czas pracy na baterii bardzo się wydłuży.

5. Dbaj o temperaturę pracy
Temperatura zawsze będzie wpływać na trwałość i sprawne funkcjonowanie Twojej baterii. Tutaj warto pamiętać, by systematycznie czyścić system odprowadzania ciepła. Zrobisz to najskuteczniej kompresorem. Nie trzymaj także laptopa na miękkich powierzchniach, bo blokujesz prawdopowdnie otwory wentylacyjne. Warto zastanowić się nad zakupem postawki chłodzącej.

6. Daj odpocząć baterii
Jeśli przez dany czasu nie będziesz potrzebowali urządzenia, warto wyciągnąć z niego baterię. Nie możesz tego robić ciągle. Raz na jakiś czas świetnie się sprawdza. Pamiętaj tylko, by była naładowana na co najmniej 50%. Połóż ją w suchym, chłodnym miejscu. Bateria musi być tak właśnie naładowana, ponieważ czy jest podłączona czy nie, to zawsze traci energię. Oczywiście leżąc na półce robi to bardzo wolno. Ale jeżeli jednak zrobi to szybciej niż przewidzisz, możesz doprowadzić do nadmiernego rozładowania, uszkodzenia, a nawet zepsucia.

Leave a Reply