Skip to main content

Bateria to serce laptopa. To dzięki niej może działać bez żadnych kabli. Kiedy nie masz baterii, nie masz nic. Laptop ma być urządzeniem przenośnym. Bez baterii jest przenośnym tylko na taką odległość, na jaką pozwoli Ci kabel. Zatem powiedzmy szczerze, mija się to z celem. Potrzebujesz baterii. I to w pełni sprawnej baterii. Takiej, która da Ci komfort użytkowania. Twoja nie pomaga? Musisz wszędzie chodzić z zasilaczem? Może po prostu najwyższa pora ją wymienić?
Zobacz jak to zrobić!

Przede wszystkim żywotność każdej baterii jest ograniczona. Na każdą przychodzi pora. W laptopie pewnie masz baterię opartą na technologii litowo-jonowej. Znaczy to dla Ciebie tyle, że z założenia wystarczy Ci na około 500 cykli ładowania. Dla większości ludzi są to 2-3 lata. Po tym czasie pojemność baterii znacznie się zmniejsza. To stąd ten dyskomfort. Czas pracy Twojej baterii konsekwentnie się zmniejsza. W końcu przychodzi dzień, w którym ogóle nie możesz sprawnie i bez żadnych kabli korzystać z komputera. To jeszcze nie boli tak bardzo, gdy masz pod ręką zasilacz, który możesz użyć. Co jednak jeśli właśnie tworzysz niesamowicie ważny dokument, od którego wszystko zależy i nagle Twojej baterii zachciało się buntu? Najwyższa pora zbuntować się także przeciwko niej i najzwyczajniej w świecie się jej pozbyć. Koniecznie daj jej drugie życie, oddając do recyklingu. A potem wybierz się po nową.

Na co musisz zwrócić uwagę wybierając nową baterię?
Przede wszystkim znajomość marki Twojego laptopa nie jest wystarczająca. Zdecydowanie. Istnieją jeszcze inne parametry. Sprawdź jej oryginalne oznaczenie, napięcie oraz pojemność.
A teraz po kolei.

1. Oznaczenie baterii
Twój akumulator musi posiadać indywidualne oznaczenie. Jeśli sprawdzisz oznaczenie na baterii oryginalnej, to za Tobą 80% sukcesu. Praktycznie nie ma opcji, byś źle dobrał baterię znając coś takiego. Gdzie znaleźć oznaczenie?
Na baterii. Usuń ją z komputera i sprawdź naklejkę, która jest na niej. Tam znajdziesz informację o kraju produkcji, różne znaki ostrzegawcze, a obok ten właśnie kod. Może wyglądać różnie. To już zależy od producenta.
Na przykład Apple zaczyna zawsze od A i dodaje 4 znaki – np. A1185.
Acer to AS i 5 znaków. Asus będzie miał A i tylko 2 znaki. Dell – bardzo różnie. Fujitsu-Siemens – różne konfiguracje, np. 3S4400-S1S3. HP będzie miał HSTNN i 4 cyfry, oddzielone myślnikiem lub dowolny ciąg 9 cyfr, w którym myślnikiem oddzielone są 3 ostatnie. Samsung to AA, myślnik i 6 cyfr. Sony – VGB-BPS i 2 cyfry.
Generalnie, nie ma to większego znaczenia. Ważne byś znalazł swój kod i zapisał go, a będziesz na dobrej drodze.

2. Napięcie baterii
Bo kod to nie wszystko. Napięcie może być różne. Najczęściej to 10.8V albo 14.4V. Na ogół bateria o napięciu 10.8 posiada 6 ogniw, a o napięciu 14.4V – 8 ogniw, ale tego nie musisz wiedzieć. Wiedz tylko, że różnych napięć nie można stosować wymiennie. Kiedy napięcie nie będzie zgodne z tym, którego oczekuje komputer, to w najlepszym przypadku nie zadziała. Wartość napięcia sprawdzisz tam, gdzie oznaczenie – na naklejce. Wyrażone jest w voltach (V).

3. Pojemność baterii
Jeszcze jedną rzecz musisz sprawdzić. Jest to pojemność. Wyrażona przeważnie w dwóch jednostkach mAh lub Wh – odpowiednio miliampero-godziny i wato-godziny. Zasada mówi, że im wyższa wartość wyrażająca pojemność, tym dłuższy czas pracy na baterii.
Oryginalne baterie najczęściej mają pojemność 4400 mAh/48 Wh.
Jeżeli chcesz, by Twój laptop był w pełni niezawodnym urządzeniem, możesz postawić na wyższe pojemności. Im większa pojemność, tym więcej ogniw ma bateria, tym większe gabaryty. Koniec końców, jak przesadzimy, to nasza bateria będzie wystawać poza urządzenie. Jednak można i z tym się uporać. Wybierając na przykład baterie poszerzone w dół, podniesiemy trochę komputer, zapewniając mu lepszą cyrkulację powietrza. A w tym akurat nie ma nic złego.

Stosując się do tych wskazówek na pewno wybierzesz odpowiednią dla Ciebie i Twojego komputera baterię. Jak widać jest to całkiem proste. Gdybyś jednak miał pytanie lub potrzebował wskazówki, zapraszamy do kontaktu z baterie-laptopy.pl

Leave a Reply