Każdy z nas posiada dziś chociaż jedno urządzenie mobilne. Ciężko jest nam wyobrazić sobie życie bez smartfona, tabletu czy innych. Telefon już dawno przestał być tylko telefonem i dziś wykorzystywany zostaje do wielu celów. Zapewnia nam to olbrzymią wygodę. W końcu taki sprzęt możemy zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy. I tu jest niestety mały problem. Każde urządzenie potrzebuje źródła energii.
Obecnie w urządzeniach mobilnych jest coraz więcej funkcjonalności i udogodnień. Jednak wiąże się to ze znacznie krótszym czasem działania na jednym ładowaniu. Dzisiejsze smartfony nie mogą się równać starym, tradycyjnym telefonom. Czy wyobrażasz sobie, że ich moc obliczeniowa jest taka sama, jak ta w komputerach stacjonarnych sprzed kilku lat? Potrzebują niesamowicie dużo energii.
A co w ogóle je zasila? Są to dokładnie ogniwa litowo-polimerowe i litowo-jonowe, które znane są nam już od 10 lat. Nie możemy jednak powiedzieć, że sprawdzają się idealnie. Często rozładowują się szybciej niż byśmy chcieli. I co wtedy? Czy kiedy znajdziemy się w miejscu bez swobodnego dostępu do elektryczności, jesteśmy skazani na smutne życie bez smartfona?
Otóż nie! Możemy sobie pomóc, jeżeli tylko posiadamy powerbank. Powerbank to niewielkie urządzenie, które staje się naszym przenośnym źródłem energii. Dzięki niemu możemy naładować baterię, kiedy tylko chcemy. Ważne jest, by powerbank był odpowiednio dobrany. Jest ich wiele na rynku i mamy w czym wybierać. Różnią się kształtem, parametrami czy zastosowaniem.
Jak powinnniśmy wybrać właściwy powerbank?
Zdecydowanie najistotniejszym parametrem, który musimy sprawdzić w pierwszej kolejności jest pojemność. Możemy wybrać wersje bardziej lub mniej pojemną. Oczywiście ta mniejsza jest również wygodniejsza w przenoszeniu. Może ona wynosić na przykład 2600 mAh.
Następna rzecz to fakt, czy dany powerbank posiada systemy zabezpieczające go przed przegrzaniem się, bądź wystąpieniem zwarcia. A także wskaźnik poziomu ładowania/naładowania. Należy go sprawdzić przed zakupem. Zwróćmy też uwagę na to, czy możemy dostać powerbank z technologią e-USB, która jest czasem dostępna. Jest to duża pomoc. Mamy wtedy możliwość wybrania pożądanego napięcia powerbanku. Dzięki temu będzie mógł nam posłużyć również jako źródło energii w laptopach.
Jak używać powerbanku?
Aby działał musimy go najpierw naładować. Robimy to za pośrednictwem kabla microUSB-USB, który powinniśmy dostać przy zakupie. Dzięki niemu naładujemy urządzenie za pomocą komputera. Możemy także posłużyć się ładowarką sieciową o napięciu 5V. Koniecznie musimy pamiętać, że całkowite naładowanie powerbanku trwa kilka godzin. Dlatego bardzo przydatny okazuje się tu wbudowany wskaźnik naładowania, który będzie nam pokazywał ile jeszcze energii posiada nasz powerbank. Jest on niestety wykorzystany tylko w tych trochę droższych modelach.
Powerbank służy wielką pomocą w tak zwanych sytuacjach kryzysowych i nie tylko. Nie ogranicza on w żaden sposób działania urządzenia, do którego zostaje podpięty, a zabezpiecza przed jego całkowitym wyładowaniem. Dodatkowo niewielki rozmiar sprawia, że noszenie go ze sobą nie jest dla nas odczuwalne.
Jak powinieneś dbać o powerbank?
– Nawet, gdy nie używasz go regularnie, pamiętaj, by całkowicie go naładować i rozładować co najmniej raz na kilka tygodni. Utrzymasz go wtedy w dobrej kondycji. Jeżeli też będziemy go ciągle doładowywać, bez używania, w najgorszym przypadku może się okazać, że posłuży nam tylko kilka miesięcy.
– Nie stosuj nigdy krótkich cykli ładowania, kiedy jest rozładowany tylko częściowo. Skracasz wtedy jego żywotność. A kiedy nie używasz go przez dłuższy czas, na przykład jednego miesiąca, przechowuj go w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim taka bateria musi wtedy być naładowana w ponad 50%. Trzymamy ją w dużej odległości od metalowych przedmiotów. Ma być to miejsce suche i chłodne.
– Nie możemy też powerbankiem rzucać, czy go upuszczać, co wydaje się oczywiste. Być może po czymś takim będzie jeszcze działał, ale profilaktycznie lepiej unikać. Nie narażajmy go też na zimne albo bardzo gorące temperatury. Unikajmy kontaktu z ogniem, może skończyć się wybuchem. Lepiej też nie otwierajmy baterii. Narażamy się wtedy na niepotrzebne zagrożenie.
– Kiedy powerbank zostanie zużyty, pamiętajmy by wyrzucić go tylko do odpowiednio oznaczonych pojemników. Zbiera się w nich właśnie baterie, które są następnie przekazane do recyklingu.