Wybór zasilacza do laptopa – jak to zrobić?
Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego zasilacza. Często bowiem znajdujemy się w sytuacji, kiedy trzeba go wymienić. W końcu większość z nas raczej o niego specjalnie nie dba, co powoduje czasem uszkodzenia. Zasilacz bardzo łatwo można też po prostu zgubić. I co wtedy?
Dobór parametrów
Na czym polega dobór zasilacza? Cóż, przede wszystkim musimy sprawdzić parametry, takie jak napięcie i natężenie. Nie bez znaczenia jest też rodzaj wtyczki.
Jeśli mowa o napięciu, to koniecznie musi być ono dokładnie takie samo, jak to podane na naszym laptopie. Napięcie podawane jest zawsze w voltach (V). Mówi się, że istnieje tolerancja 1V, jednak warto z tym uważać, bo czasem tak jest, a czasem niestety nie do końca. Dla bezpieczeństwa wybierzmy więc takie same wartości.
Z kolei natężenie podawane jest w amperach (A). I w dużym skrócie, podana ilość amperów, określa maksymalne natężenie prądu, do jakiego możemy podłączyć zasilacz. Zdecydowanie wartość natężnie nie może być mniejsza, niż ta podana przez producenta naszego laptopa. Natomiast może być większa. To już nie ma takiego znaczenia. Najważniejsze, by spełniać wymogi minimalne, bo jeśli podłączymy zasilacz o mniejszym natężeniu, możemy spowodować uszkodzenie sprzętu.
Istotnym parametrem jest także moc zasilacza, którą podaje się w watach (W). To iloczyn napięcia i natężenia. Moc może być większa, podobnie jak w przypadku natężenia.
Dobierając zasilacz musimy jeszcze tylko upewnić się, że zgadza się wtyk. A jest to sprawa dość problematyczna, bo na rynku znajduje się naprawdę mnóstwo końcówek różnego rodzaju. Możemy się w tym wszystkim pogubić. Dlatego najłatwiej będzie, kiedy zmierzymy swój suwmiarką i sprawdzimy z wtyczką kupowanego zasilacza. Wymiary te podane będą zawsze w milimetrach (mm).
Życiowy przykład
Załóżmy, że ładowarka do naszego laptopa, którym jest Samsung NP-R540 zepsuła się. Chcemy ją wymienić. Dlatego musimy odczytać z zasilacza oznaczenie modelu. W tym konkretnym przypadku będzie to AD-6019. Sprawdzamy teraz wymienione wyżej parametry. Tutaj będą dane OUTPUT, które są umieszczone na oryginalnym zasilaczu i dane INPUT, zawarte na tablicze, umieszczonej pod spodem naszego laptopa. Widzimy więć, że potrzebne nam tu napięcie to 19V, a natężenie to 3.15A.
Teraz sprawdzamy wtyk. Nasz Samsung to jeden z najlepszych pod tym względem modeli, bo firma ta przeważnie używa jednego rodzaju końcówek, a są to 5.5 mm – 3.0 mm. Jeśli zależy nam na tym, by mieć stuprocentową pewność, sprawdźmy to jeszcze przy użyciu suwmiarki.
Kiedy mamy wszystkie potrzebne nam dane, możemy zacząć szukać odpowiedniego modelu. Możemy w tym celu skorzystać z wygodnej wyszukiwarki na stronie baterie-laptopy.pl. Po prostu wpiszemy tutaj firmę naszego zasilacza oraz jego parametry. W przypadku naszego Samsunga, będzie to wyglądało tak: Samsung 19V 3.15A 5.5-3.0mm. Enter i wszystko gotowe.
Jak przedłużyć żywotność zasilacza?
Cóż, najczęściej spotykane uszkodzenia zasilacza, wiąże się z uszkodzeniem kabla. Dlatego rada jest prosta – uważaj na kabel. Należy go nie plątać, owijać zbyt mocno czy bawić się nim. Mimo, że nie wydaje się to szkodliwe, w gruncie rzeczy zdarza się, że może coś uszkodzić. Może też dojść do awarii, kiedy poszczególne elementy przewodu będziemy łączyć ze sobą w nieodpowiedniej kolejności. Pamiętajmy, by zawsze w pierwszej kolejności łączyć z zasilaczem kabel idący do gniazdka sieciowego, później podpinamy wszystko do źródła energii i dopiero na samym końcu wkładamy wtyczkę do laptopa. Zaburzenie tej kolejnośći może spowodować zepsucie się zasilacza. Obserwuj też poziom nagrzania Twojego zasilacza. Unikaj narażania go na wysokie temperatury.
Zasilacz samochodowy?
Dzisiejsza technologia daje nam naprawdę świetne rozwiązania. Wszyscy wiedzą, że w samochodzie możemy ładować telefon. A laptop? Również. Potrzebna nam jest w tym celu tylko odpowiednia ładowarka samochodowa. Dobieramy ją dokładnie na tych samych zasadach, jak każdy inny zasilacz. Urządzenie takie może okazać się bardzo przydatne, kiedy dużo czasu spędzamy w samochodzie.