Skip to main content

Dawno, dawo temu w bateriach używało się technologię niklowo-kadmową i niklowo-wodorkową. Te czasy już minęły. Obecnie niemal każde urządzenie wykorzystuje baterie litowo-jonowe. Całkiem dobrze się sprawdza. Choć ma też swoje minusy. Dlaczego jednak baterie litowo-jonowe mają dziś tak szerokie zastosowanie?

Z czego składa się bateria litowo-jonowa?

Przede wszystki najważniejsze są tu trzy części. Są to ogniwa litowo-jonowe, obudowy z tworzywa sztucznego i płytki PCB. Ogniw litowo-jonowych najczęściej jest 6. Mówi się, że taka bateria jest szcześcioogniwowa albo 6 cell typu 18650. Ogniwa są ułożone równolegle. Każde z nich dostarcza 3.6V. Mają one kształt cylindryczny, a w środku elektrodę, która powstała z porowatego węgla. Taka elektroda jest zanurzona w elektrolicie z soli litowych. Obudowa zapewnia ochronę. Przeważnie ma kształt prostokąta. Płytki PCB pełnią rolę pewnego rodzaju kontrolera pracy. Zapewniają wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i ich częściami. To one mają dbać o to, by bateria nie została przeładowana, czy przesadnie rozładowana.

Zalety technologii litowo-jonowej
Producenci sprzęty elektronicznego kochają baterie litowo-jonowe, bo… są lekkie. Chodzi o to, że mając niewielką wielkość i masę, potrafią wygenerować dużo energii, potrzebnej urządzeniom. Dziś wiele ludzi lubi wszystko, co małe. Powstają ultrabooki i inne mikro-urzędzenia. Gdyby nie było tego typu technologii, takie rzeczy nie mogłyby być możliwe. 99% urządzeń mobilnych, smartfonów, tabletów, laptopów i innych korzysta z baterii litowo-jonowych.
To nie wszystko. Baterie takie są wygodne dla użytkownika. Chociażby z tego względu, że nie posiadają tak zwanego efektu pamięci. Czyli krótko mówiąc, nie formatujemy ich. Niby nie wielki wysiłek, ale zawsze jakiś. Ponadto, zaniedbując go mogliśmy doprowadzić do zmniejszone pojemności baterii. Tak było kiedyś. Teraz możemy o tym zapomnieć. Akumulatory litowo-jonowe znają swoją pojemność i same o nią dbają. Jeśli ją tracą to tylko ze starości albo naszych ewidentnych zaniedbań.
Ich pojemność jest raczej niewzruszona. Przynajmniej dopóki nie przekroczymy przyznanej ilości cykli. Ilość cykli zostaje zawsze nadana przez producenta. Przeważnie wynosi około 500. Jeden cykl to każde naładowanie baterii od poziomu naładowania mniej 90% do pełna.

Baterie te jak widać mają dużo plusów. To głównie z tych powodów są tak powszechnie stosowane.

Leave a Reply