Skip to main content

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to w obecnych czasach najpopularniejszy sposób na modernizację domu jednorodzinnego, na który decyduję się w naszym kraju setki tysięcy ludzi. Trzeba wiedzieć o tym, że prawdziwy boom na fotowoltaikę trwa i nic nie wskazuję na to, żeby się to zmieniło. W Polsce ludzie coraz bardziej narzekają na wysokie rachunki za prąd. Dlatego najlepiej rozważyć zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej w swoim domu.

Warto wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu urządzeń, jednakże zdecydowanie najdroższymi oraz najważniejszymi są same panele fotowoltaiczne. Przede wszystkim zawierają one kryształy krzemowe pełniące funkcję półprzewodników. Nie każdy wie o tym, że zjawisko fotowoltaiczne zachodzi poprzez padanie promieniowania słonecznego. Rezultatem tego jest generowanie prądu stałego. Co więcej, trafia on kolejno do falownika. Mowa tutaj o inwerterze, który zmienia go na prąd zmienny. Kolejno energia elektryczna kierowana jest do licznika dwufazowego, a także gniazdek elektrycznych, które zlokalizowane są w domu. Każdy powinien wiedzieć o tym, że nadmiary energii możliwe są do magazynowania w sieci energetycznej. Jest to możliwe poprzez korzystanie z prawa do rozliczania się jako prosument. Dlatego w czasie zimowym, kiedy wydajność paneli fotowoltaicznych jest nieco słabsza, nie będzie pojawiał się problem z poborem prądu sieciowego po bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych, co jest kwestią priorytetową dla wielu ludzi.

W Polsce można liczyć na usługi renomowanej firmy, która zajmuje się sprzedażą oraz instalacją systemu fotowoltaicznego. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje fotowoltaika. W praktyce jest tak, że cena za instalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego w bieżącym roku wynosi około 23 000 złotych brutto za ok. 5 kWh. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ceny mają charakter rynkowy, a ponadto zmieniają się w czasie. Okazuje się, że ich ostateczna wysokość wpływa na wybór różnych komponentów instalacji. Warto wiedzieć o tym, że najistotniejsze znaczenie dla ceny instalacji systemu fotowoltaicznego dla domków jednorodzinnych jest wybór mocy instalacji. W praktyce jest tak, że wiele osób inwestuje w rozwiązanie, które będzie w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie energetyczne w przypadku średniego gospodarstwa. Jeżeli mowa o ujęciu statycznym, wynosi ono około 4200 kWh w skali roku. W obecnych czasach można zakupić system o mocy 5kWh, który powinien w takim przypadku wystarczyć z nawiązką, co jest bardzo cenione przez ludzi.

Leave a Reply