Skip to main content

Nadszedł ten dzień. Doszliśmy do momentu, w którym konieczna okazała się wymiana baterii w laptopie. Ze smutkiem pożegnaliśmy się z tą starą i zamontowaliśmy nową. Jednak jako doświadczeni użytkownicy, podchodzimy do sprawy odpowiedzialniej. Zaczynamy się zastanawiać, dlaczego tamta stara odmówiła posłuszeństwa. Analizujemy wszystkie fakty. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ta nowa wystarczyła na dłużej. Niestety wymiana baterii w każdym przypadku jest nieunikniona. Jednak czasem dochodzi do niej szybciej niż powinno. Jak zadbać o naszą baterię?

1. Nie stosuj krótkich cykli ładowania
Chyba najczęściej popełniany błąd. Ładowanie po kilka procent tylko szkodzi. Najlepiej nigdy więcej tego nie rób. Producent każdej baterii określa ilość cykli jej ładowania, czyli każdorazowego podłączenia do sieci. Nie ważne czy po takim podłączeniu ładujesz godzinę czy pięć minut. Cykl mija. Kiedy wykorzystasz ten limit, Twoja bateria straci zdolność magazynowania energii. Wtedy powoli zacznie się zbliżać moment, w którym całkowicie się wyczerpie. Dlatego pamiętaj, ładuj baterię dopiero wtedy, kiedy jest ona rozładowana w 50-60%. Inaczej zużyjesz ją dużo szybciej.

2. Używaj tylko zasilacza o odpowiednich parametrach
Każdy zasilacz ma być dopasowany do laptopa. Każda bateria ma być dopasowana do laptopa. Co za tym idzie, zasilacz i bateria muszą do siebie pasować, czyli być kompatybilne. Bateria ma zawsze konkretne parametry, które zostały nadane fabrycznie. Zasilacz musi się z nimi pokrywać. Podłączając go sprawdźmy jego wartość napięcia, natężenie prądu i czy wtyk, czyli końcówka dokładnie pasuje do naszego komputera.

3) Używaj baterii
Jeśli umieściliśmy w laptopie baterię, to prawdopodobnie zrobiliśmy to po coś. Jeżeli już tam jest, to korzystajmy z niej. Ciągłe wyciąganie wpłynie negatywnie na jej żywotność. Jeżeli przez dłuższy czas będzie przechowywana osobno, istnieje prawdopodobieństwo, że straci zdolność ładowania. Nawet, gdyby leżała w najkorzystniejszych warunkach. Nie używana bateria niszczy się. Pamiętaj.

4. Nie pozwalaj na całkowite rozładowanie
Dziś baterie w laptopach zawierają ogniwa litowo-polimerowe i litowo-jonowe. Są one niesamowicie wrażliwe na całkowite rozładowanie. Dlatego czekanie, aż komputer sam się wyłączy nie jest dobrym pomysłem. Podłączaj laptop do zasilacza, kiedy trzeba. Jeżeli o to nie dbasz, narażasz baterię na niepotrzebne ryzyko. Możesz w taki sposób trwale ją uszkodzić.

5. Unikaj ognia
Temperatura to dla baterii zagrożenie. Bez znaczenia czy wysoka czy niska. A co dopiero ogień.
Nie należy przechowywać jej w miejscach łatwopalnych. Nie wrzucajmy także baterii do ognia. Grozi to wybuchem i naraża tym razem to nas na niebezpieczeństwo.

6. Nie otwieraj baterii
Jeżeli nie masz wiedzy o budowie baterii, nie otwieraj jej. Jest tutaj wiele elementów, które w łatwy sposób możesz uszkodzić. I zamiast naprawić baterię, tylko ją zepsujesz. Najlepiej udaj się do serwisu.

7. Nie formatuj baterii
Dzisiejsze baterie nie mają czegoś takiego, co znamy jako „efekt pamięci”. Nic nam nie da ich całkowite rozładowanie i naładowanie. Jej pojemność ani drgnie. W taki sposób tylko możemy zaszkodzić. Jak napisane jest wyżej – baterie nie lubią całkowitego rozładowania.

8. Nie wykorzystuj baterii w innych urządzeniach
Bateria zawsze ma określone parametry. Pasują one tylko do konkretnego sprzętu. Wykorzystywanie jej w niekompatybilnym urządzeniu, może skutkować uszkodzeniem.

9. Zapobiegaj uszkodzeniom mechanicznym
Nie baw się baterią. Podrzucanie, upuszczanie i inne niepotrzebne czynności mogą ją zniszczyć.

10. Obserwuj temperaturę pracy
Temperatura laptopa ma olbrzymi wpływ na baterię. Powinniśmy w laptopie czyścić system odprowadzania ciepła od czasu do czasu. Robi się to najlepiej za pomocą kompresora. Nie używajmy też urządzenia na miękkich podłożach, typu fotele i inne. Mogą one zasłonić otwory chłodzące i przegrzać urządzenie. Możemy zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą, która zadba o odpowiednią temperaturę.

11. Uważaj na zasilacz
A sczególnie na to, czy nie ma wahań napięcia. Zasilacz idealny nie może mieć żadnych. Jeżeli takie się pojawiają, ładowanie jest nierównomierne. Coś takiego może skrócić żywotność baterii. Upewnij się, że Twój zasilacz ma odpowiednie parametry.

12. Daj baterii odpocząć
Trzymanie baterii poza laptopem na dłuższą metę nie jest dobre. Jednak od czasu do czasu można ją z niego wyciągnać. Połóż ją wtedy w miejscu chłodnym i suchym. Koniecznie wcześniej naładuj ją do co najmniej 50%. Nawet niepodłączona bateria traci energię. Co prawda wtedy dużo wolniej, ale jest to nieuniknione. Kiedy wyciągamy, baterię, która jest słabo naładowana, możliwe, że leżąc całkowicie się rozładuje. Jeśli będzie tak leżeć zbyt długo może się uszkodzić. Zapobiegajmy temu.

Leave a Reply